Domras Cup

Awards

Sponsors

Judges

Edward Chenock, Tom Chenock, TJ Cline, Marshall Crews, Sherri Crews, Thomas Dodson, John Dugue, Gene Edwards, Jessica Edwards, Sonja Edwards, John Findeis, Tom Hadjin, Keith Houck, Blair Housley, Ken Jordan, Lukas Kluz, Mike Lentz, Danielle MacLean, Gian Maleki, Steve Matthews, Chris McAlexander, Travis Nivens, Teri Rogers, Vicky Rowe, Frank Russo, Henry Sims, William Stefan, Chris Stovall, Chandler Thurlow, Juliana Tripka, Mike Tripka, Erik Weber, John Wilson, Michael Wilson

Stewards

Roger Booze, Meredith Burns, Allison Eckles, Jonathan Eckles, Gina Gaccione, Cheryl Holesovsky, George Kahl, Laura Potts-Wirht, Kyle Powers, Summer Rogers

Staff

Teresa Stovall

By the Numbers

107 Entries 47 Entrants

34 Judges 10 Stewards 1 Staff

32 Placing Entries

Table 1: Table 1 - Dry Traditional

8 entries

Judges: Roger Booze, Gene Edwards (Head Judge), Tom Hadjin, Teri Rogers

1st
Bill Boyer
North Georgia Malt Monkeys
Sir Galahad The Pure - Tangerine Lemon (M1A: Dry Mead)
2nd
Christopher Martin
Savannah Brewers League
Mead Lite (M1A: Dry Mead)

Table 2: Table 2 - Semi-Sweet

7 entries

Judges: Ken Jordan (Head Judge), William Stefan, Juliana Tripka

1st
Christy Hemenway
Juniper John (M1B: Semi-Sweet Mead)
2nd
Christopher Pye
Savannah Brewers League
Galberry Mead (M1B: Semi-Sweet Mead)
3rd
Josh Holbrook
Blue Ox Brewers Society
Aussie Aussie Aussie! (M1B: Semi-Sweet Mead)

Table 3: Table 3 - Sweet

7 entries

Judges: John Dugue, Allison Eckles, Mike Tripka (Head Judge)

1st
Robert Barnhardt
Michigan Mead Coalition
4 Leafs (M1C: Sweet Mead)
2nd
James Poole & Chris Martin
Savannah Brewers League
Shweet (M1C: Sweet Mead)
3rd
Christy Hemenway
Wayning (M1C: Sweet Mead)
HM
Matthew Mead
Michigan Mead Coalition
Snowberry Trad (M1C: Sweet Mead)

Table 4: Table 4 - Cyser & Pyment

12 entries

Judges: Sherri Crews (Head Judge), Gina Gaccione, Blair Housley

1st
Bill Boyer
North Georgia Malt Monkeys
Quest For The Holy Grail (M2B: Pyment)
2nd
Robert Barnhardt
Michigan Mead Coalition
Inconceivable (M2A: Cyser)
3rd
Matthew Mead
Michigan Mead Coalition
Mortyplicity (M2A: Cyser)

Table 5: Table 5 - Berry Mead

14 entries

Judges: Edward Chenock, Tom Chenock, Thomas Dodson, Cheryl Holesovsky, Steve Matthews (Head Judge), Chris McAlexander

1st
Anthony Plummer & Kyle Chase
Savannah Brewers League
Blueberry (M2C: Berry Mead)
2nd
Steven Mayer
Blod Mead (M2C: Berry Mead)
3rd
Gene Edwards
Savannah Brewers League
Ros (M2C: Berry Mead)
HM
Tom Hadjin
Savannah Brewers League
Blueberry Lavender Mead (M2C: Berry Mead)

Table 6: Table 6 - Stone Fruit, Braggot, Historical

12 entries

Judges: Sonja Edwards (Head Judge), Vicky Rowe, Frank Russo

1st
Chris Stovall
Savannah Brewers League
Braggot #6 (M4A: Braggot)
2nd
Traci Kuhfuss
Cane Island Alers (CIA)
Plum (M2D: Stone Fruit Mead)
3rd
Keith Houck
Triangles Unabashed HomeBrewers...
Thor's Dessert (M4B: Historical Mead)

Table 7: Table 7 - Melomel

14 entries

Judges: Marshall Crews, John Findeis, Lukas Kluz (Head Judge), Danielle MacLean, Laura Potts-Wirht

1st
Sonja Edwards
Savannah Brewers League
Black Currant (M2E: Melomel)
2nd
Peter Knox
Black Velvet (M2E: Melomel)
3rd
Adrian Beebe
If It Feels Good, Brew It
Pineapple Mountain (M2E: Melomel)

Table 8: Table 8 - Fruit & Spice

11 entries

Judges: Mike Lentz (Head Judge), Travis Nivens, Kyle Powers

1st
Traci Kuhfuss
Cane Island Alers (CIA)
Black Currant Cacao (M3A: Fruit and Spice Mead)
2nd
Patrick Murray & Jason Cox
Trismegistus (M3A: Fruit and Spice Mead)
3rd
Anthony Plummer & Kyle Chase
Savannah Brewers League
Golden Raznilla (M3A: Fruit and Spice Mead)

Table 9: Table 9 - Spice, Herb, Vegetable

9 entries

Judges: Keith Houck (Head Judge), Summer Rogers, Chandler Thurlow

1st
Angela Costello
Poudre Forte Mead (M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead)
2nd
Patrick Murray
Wind Up Space (M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead)
3rd
Joseph Eddy
Chai Metheglin (M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead)

Table 10: Table 10 - Experimental

13 entries

Judges: Jessica Edwards, Gian Maleki, Chris Stovall (Head Judge), Erik Weber

1st
Amy Olsen
Kuhnhenn Guild of Brewers...
Rum Raisin (M4C: Experimental Mead)
2nd
Carlos Herrera
Rockwall Brewers
Nordic Jord (M4C: Experimental Mead)
3rd
Steve Hanmer
Carolina Brewmasters
Bba Mead (M4C: Experimental Mead)
HM
Allan Rubenstein
Bourbon Blueberry Pancake Sauce (M4C: Experimental Mead)

Best of Show

Mead

1st
Bill Boyer
North Georgia Malt Monkeys
Quest For The Holy Grail (M2B: Pyment)
2nd
Sonja Edwards
Savannah Brewers League
Black Currant (M2E: Melomel)
3rd
Traci Kuhfuss
Cane Island Alers (CIA)
Black Currant Cacao (M3A: Fruit and Spice Mead)

Thank You

Congratulations to All Medal Winners